Daňové ráje a Financial Secrecy Index 2011

Dnešní média spekulují o tom, proč se Škoda Plzeň přestěhovala na Marshallovy ostrovy. Jeden z možných důvodů je, že Marshallovy ostrovy jsou jedním ze tří nejskrytějších daňových rájů, jak uvádí Financial Secrecy Index 2011, publikovaný tento týden TJN. Podle detailních informací o regulacích firem a dalších korporátních struktur a pravidel na Marshallových ostrovech, není možné dohledat vlastníka nebo finanční výkazy tamějších firem. Marshallovy ostrovy obecně příliš nespolupracují s ostatními státy a například se plně neúčastní automatické výměny daňových informací.

Jak ale zároveň uvádí Financial Secrecy Index 2011, ačkoliv Marshallovy ostrovy (spolu s Maledivami a ostrovy Turks a Caicos) nabízí extrémní anonymitu a úkryt před ostatními státy, nepatří mezi největší hráče na tomto poli, zjednodušeně řečeno poskytovatele finančních služeb nerezidentům (kterými jsou Spojené státy, Spojené království, Švýcarsko, Lucembursko nebo Kajmanské ostrovy). Důležitá tedy není jen míra anonymity a absence kvalitní finanční regulace, ale také kolik jsou tyto možnosti využívány (lépe řečeno asi zneužívány). Tento index tak kombinuje tyto dva aspekty. Samo o sobě poskytování finančních služeb nerezidentům je chápáno jako naprosto bezproblémové (a na tomto odhadu již třetím rokem spolupracuji), dokud není spojeno s nedostatkem žádoucích pravidel nebo jejich nedodržováním. Detailní metodologie je samozřejmě  přístupná na webu a její autoři jsou otevření diskuzi a jejím zlepšením pro další vydání indexu.

Ačkoliv  Financial Secrecy Index 2011 byl zveřejněn již v úterý, a diskutovala ho přední světová média včetně The GuardianReuters, nebo Bloomberg, v českých médiích jsem žádnou zmínku nenašel (nemám ale detailní monitoring médií, takže předem děkuji za případnou opravu). Vzhledem k pracovnímu vytížení (tento týden nám začala výuka v novém akademickém roce) a dalším závazkům, nemám nyní bohužel čas na podrobnější příspěvek k této problematice, ale těším se až si ho udělám.

(Tento příspěvek jsem zaslal i na blog ihned.cz.)

Advertisement
%d bloggers like this: