Má se v Česku konat referendum o přijetí eura?

Na otázky k referendu o přijetí Eura a dvourychlostní Evropě jsem odpověděl v rámci Výměny Jana Macháčka na iHNEDu. Zde si můžete přečíst rozličné reakce ostatních přispěvovatelů, níže moje troška do mlýna:

Ne, v Česku se nemá konat referendum o přijetí eura. Přijetí eura by nemělo určovat referendum ani maastrichtská kritéria. Politická podpora a splnění makroekonomických požadavků pro euro jsou nutnými, rozhodně ale ne postačujícími podmínkami. Tyto postačující podmínky by měly vycházet z komplexní ekonomické analýzy, Konvergenční program České republiky splňuje tuto úlohu jenom částečně.

A jakou evropskou integrační rychlost má Česko zařadit? Jako občan si říkám hlavně ne zpátečku. Ekonomické výhody a nevýhody různých rychlostí Evropské unie – podobně jako u eura – ukáže až budoucnost. Jedno je ale již dnes zřejmé. V Česku při výběru rychlosti zatím hrají prim politické, a ne ekonomické důvody. Dobře to bylo vidět například u Paktu Euro plus, ke kterému jsme se měli v březnu tohoto roku přidat.

Advertisement
%d bloggers like this: