O aktuálních otázkách, které zajímají každou rodinu

Poprvé v životě jsem si dnes koupil týdeník Květy, který každý týden čte 350 tisíc lidí. Proč? Protože jsem se v prosinci odvážil odpovědět na jejich záludné otázky a moje odpovědi vyšly v posledním čísle (v čísle 1 roku 2012) – prosím, berte tyto odpovědi s rezervou. Na potřebný nadhled vás snad upozorní již upoutávka na první straně: “PŘIPRAVME SE NA NEJHORŠÍ S předními ekonomy o aktuálních otázkách, které zajímají každou rodinu”. Na stranách 13 až 15 pak novináři Michaela Šmerglová a Ivo Bartík z Květů píší:

“Nikdo nic letos nemá…

…míti za definitivní, protože ono to může dopadnout úplně naopak. Ne že by parafráze slavné písničky Voskovce a Wericha jindy neplatila – v této době ale jaksi obzvláště. Vítejte do nejistých časů! A pojďte se spolu se dvěma ekonomickými odborníky zamyslet nad 14 otázkami, které jsme jim položili. Snad postihnou většinu starostí, jež by vás letos mohly potkat. I když zase – kdoví…” (Odpovědi kolegyně Michaely Ševčíkové z VŠE na stejné otázky jsem kvůli jejich délce z kopie níže vymazal, ale v týdeníku Květy je zájemci můžou najít.)
* 1. Co v roce 2012 čeká českou korunu? Bude se chovat spíš jako švýcarský frank, nebo jako maďarský forint?
Petr Janský: Osud české koruny v roce 2012 je ve hvězdách. Švýcarský frank z ní ale letos – stejně jako nikdy jindy v dohledné budoucnosti – určitě nebude.

* 2. Mám se bát o místo a plat? Bylo by užitečné po vzoru Německa zavést ve firmách zkrácenou pracovní dobu s příslušně nižším platem?
P. J.: O místo a plat se někdy bojí každý z nás. Méně platu a případně i práce by mi za udržení místa v případě krize určitě stálo.

* 3. Může v souvislosti s případným krachem EU a eura bezprostředně zbankrotovat i český stát?
P. J.: Ano.

* 4. Co by to pro české občany a jejich úspory znamenalo?
P. J.: Bylo by to špatné pro občany a ještě horší pro jejich úspory.

* 5. Jsou zlaté rezervy ČNB pro tuto dobu dostatečné? Nezbavili jsme se v 90. letech zlata neuváženě, nebylo by teď lepší obnovit navázání koruny na zlato?
P. J.: Zlaté rezervy se zdají být dostatečné. Když už korunu chcete nutně na něco vázat, tak spíše na ono nestabilní euro než na zlato – do zemí eurozóny nakonec směřuje většina našeho vývozu.

* 6. Prakticky všechny české banky jsou v zahraničních rukou. Jsou u nich naše úspory bezpečné? Nemůžou zbankrotovat spolu s EU?
P. J.: Úspory v bankách jsou relativně bezpečné, navzdory nejistotě moc lepších míst pro úspory není.

* 7. Je možné, že se Evropa letos rozdělí na bohatý Sever (včetně nás) a zadlužený Jih?
P. J.: Možné je úplně všechno. Každopádně jsem pro udržení si optimismu. Česká republika je součástí bohatého Severu.

* 8. Co říkáte teorii, podle níž je krize zinscenovaná, aby Německo mohlo ovládnout Evropu? Po dvou prohraných válkách si ji prostě koupí za půjčky a dotace.
P. J.: Některé jiné podobně bláznivé teorie znějí pravděpodobněji.

* 9. Je na místě vybírat úspory a nakupovat zlato či nemovitosti? Nebo snad dokonce po vzoru našich otců a dědů kupovat alkohol a kuřivo do zásoby?
P. J.: Určitě spíše nemovitosti než zlato, alkohol nebo kuřivo do zásoby.

* 10. Je dobrý čas na půjčky a hypotéky? Dá se očekávat vysoká inflace, jež zlevní splátky?
P. J.: V rámci možností bych se vzhledem k velkým nejistotám nezadlužoval. A už vůbec ne kvůli inflaci. Je velmi málo pravděpodobné, že by ji Česká centrální banka pustila výrazně nad očekávanou úroveň 2 %.

* 11. Pokud si chci uchovat úspory, kam bych je měl investovat? Do fondů, státních dluhopisů, akcií?
P. J.: Ani jedno. Osobně bych investoval do rodiny (vzdělání, bydlení) a do nízkoúročených, ale pojištěných spořicích účtů s jistým výnosem.

* 12. Měl bych shánět pozemek na zahradu, která by mi v budoucnu dodala aspoň vlastní brambory, jablka apod.?
P. J.: Zahrádka je a stále zůstane fajn především jako koníček s pohybem na čerstvém vzduchu.

* 13. Můžeme věřit vládním politikům -zahraničním i těm našim – v tom, co nám o krizi říkají?
P. J.: Důvěřuj, ale prověřuj.

* 14. Na masivní nákup evropských dluhopisů se prý chystá Čína. Co by to pro starý kontinent znamenalo?
P. J.: Nic podobného se nyní nezdá být v zájmu Číny, tak proč by to dělala? Každopádně z dnešní perspektivy je každý dluhopis koupený kýmkoli dobrou zprávou.

1 thought on “O aktuálních otázkách, které zajímají každou rodinu

  1. […] Po spolupráci na přelomu roku jsem opět přispěl svou troškou do týdeníku Květy. Výše jsou moje poznámky v odpovědi na jejich otázky. A ano, přiznávám se, podruhé v životě jsem si dnes tento týdeník i zakoupil. […]

Comments are closed.