Zvolna k lepším zítřkům? Pyramida podmínek pro podnikání v České republice

Podmínky pro podnikání se u nás radikálně zlepšily před více než dvaceti lety. Jak je na tom Česká republika nyní? Jednu z možných odpovědí nabízí žebříček Světové banky Doing Business a jeho prezentace z dílny Institutu ekonomických studií FSV UK:

Čím světlejší pole, tím příhodnější podmínky pro podnikání ve srovnání celkem 183 zemí. Tmavě modré vykřičníky jsou:

  • Čas potřebný k platbě daní – tj. vysoká administrativní náročnost daňového systému pro plátce v České republice
  • Vysoké zdanění práce je obecně vyšší v rozvinutých zemích a dá se teoreticky snížit například vyšším zdaněním spotřeby

NERV využil tuto prezentaci mezinárodního srovnání podmínek pro podnikání ve své zprávě o konkurenceschopnosti České republiky, na které jsem se podílel a už o ní psal.

Jednodušší verze pyramidy (či spíše zikkuratu) také doprovází krátký článek v pondělním Euro napsaný společně s profesorem Michalem Mejstříkem, garantem zprávy NERV.

Proč pyramida (či trojúhelníkové schéma)? Částečně navázání na dřívější pyramidu konkurenceschopnosti a částečně vlastní symbolika. V základně jsou nutné podmínky pro zahájení podnikání, uprostřed pak podmínky usnadňující podnikání a ve špičce třešničky na dortu jako snadnost ukončení podnikání.

Dovolte mi zde poděkovat všem studentům IES FSV UK, kteří se na designu a výrobě pyramidy podíleli: Jana Chvalkovská, Tomáš Jelínek, Richard Janoušek, Kryštof Krotil, Vítězslav Titl, Bruno Baránek.

Advertisement
%d bloggers like this: