Sjednocení sociálních dávek a reformního přístupu

Dnešní návrh ministra Drábka zní dobře. Jen tak dál s chytrými reformami. Bez nich to nepůjde, jak jsme napsali – přiznávám, ne příliš novátorsky, ale opakování je matka… – minulé září s profesorem Mejstříkem.

Ideálně by se mohl pan ministr spojit s kolegy z vlády – nejméně ministrem financí a ministrem zdravotnictví – aby se přerozdělování řešilo komplexně. Zároveň by se tedy měly řešit sociální dávky, daně z příjmu, zdravotní pojištění a služby. Všechny nějakým způsobem přerozdělují příjmy. Optimalizovat by se měla celá tato struktura. Zodpovědným pánům by spolupráce měla jít, všichni jsou z jedné politické strany.

Nevím jestli toho dneska nechci moc, ale bylo by taky záhodno, kdyby tyto reformní kroky byly podloženy co nejlepší ekonomickou analýzou. Moc něco podobného u nynějších reforem nevidím, ale možná si ji ministerstva nechávají pro sebe nebo jsem slepý – případně na ně prosím odkažte v komentářích.

Každopádně, jeden příklad podobné analýzy připravujeme v IDEA pro změny sazeb DPH a sociálního pojištění, jak jsem psal dříve. Podobná analýza by se dala připravit i pro změnu sociálních dávek, potenciálně i pro jejich sjednocení. Například na základě Statistiky rodinných účtů, které využíváme. Měl by o takovou analýzu někdo zájem?

Advertisement
%d bloggers like this: