Výsledky nedávných aukcí německých dluhopisů odrážejí vývoj na sekundárních trzích, kde se německé tříměsíční dluhopisy obchodují s negativním výnosem již od půlky prosince.
Investoři se rozhodli zaplatit Německu za privilegium toho, že mu půjčí peníze. Čtyři miliardy euro v šestiměsíčních dluhopisech prodalo Německo v pondělí poprvé v historii s negativním výnosem. Negativní výnos dluhopisů v aukci ale není unikát sám o sobě. Příklady negativních výnosů z dluhopisů v aukcích známe z minulosti z jiných zemí. Například v září Švýcarsko a v prosinci minulého roku Nizozemí prodaly podobné dluhopisy taky s negativním výnosem.
Proč se to stalo?
– Nízké nebo negativní výnosy dluhopisů jsou ukazateli vnímání nejistoty ve světové ekonomice. Německo je bezpečné útočiště ve srovnání s mnohými neklidnými zeměmi regionu a i ostatními možnostmi investování peněz. Investoři se bojí možných velkých ztrát. V tomto naprosto souhlasím s kolegou Lubošem Mokrášem včetně možných negativních dopadů na soukromý sektor.
– Výsledky aukcí odrážejí vývoj na sekundárních trzích, kde se německé tříměsíční dluhopisy obchodují s negativním výnosem již od půlky prosince.
– Kvůli technickým změnám v pravidlech aukcí německých dluhopisů nebyl dříve negativní výnos možný.
– Investoři nakoupili dluhopisy s očekávaným negativním výnosem. Pokud se ale například zhorší situace v eurozóně, dá se očekávat růst cen těchto dluhopisů. Pak by bylo možné, že by investoři díky vyšší ceně vydělali i na těchto dluhopisech.
Nejméně na dvě zajímavé otázky nyní neznám jednoznačné odpovědi:
Proč investoři raději nedrží hotovost? (Například technický aspekt provádění aukce nebo regulační požadavky na držení určitého podílu dluhopisů?)
Může Česká republika prodat v aukci dluhopisy s negativním výnosem? (Například Německo nově ano, USA stále ne.)
(Příspěvek v rámci Macháčkovy výměny zde.)