Řecké hry se světovou ekonomikou

Na otázky Jana Macháčka v Dialogu iHNED.cz odpovídám:

Poslední dohoda o restrukturalizaci dluhu z minulého týdne se oznámením o řeckém referendu nejspíše ruší. Není to první a bohužel asi ani poslední porušení dohody v této dlouhé hře. Řecko si bez dohody zahrává s neuspořádaným bankrotem. Možná brzo uvidíme, co bude dělat bez vlády. Každopádně světová ekonomika vstřebává další negativní šok a obává se dalších. Co je nyní třeba dělat? Těžko říci.

Minimálně by se měla řecká vláda s kolegy z eurozóny a se svými věřiteli dohodnout – ať už na organizovaném bankrotu nebo v extrémním případě na odchodu Řecka z eurozóny. Organizovaný bankrot Řecka je pro světovou ekonomiku výrazně lepší než ten neorganizovaný. Vývoj světové ekonomiky ale skupinu u jednacího stolu zajímá stále jen zčásti. Každá skupina – ať už vláda řecká či německá nebo banky řecké nebo francouzské – má i své další, často protichůdné zájmy. I proto je těžké se dohodnout na dlouhodobě udržitelném kompromisu dobrém pro světovou ekonomiku. Ale přesně to by měl být cíl.

Zůstávám opatrným optimistou. Očekávám (ačkoliv posledních pár dnů nám připomnělo, že bychom měli očekávat neočekávatelné…) novou dohodu nejpozději do Mikuláše. Nebude dokonalá, nejspíš nebude stačit a později bude přebita další dohodou. Ale bude to lepší situace s menšími riziky než současný stav. Pro světovou ekonomiku (a tak) i Českou republiku.

PS: Pravděpodobnost odpojení Řecka od eurozóny v posledních dnech i měsících roste.

Advertisement
%d bloggers like this: