Evropská krize českýma očima

Současná evropská krize nemá jednoduchá a správná řešení.  Má jen složitá špatná…a ještě horší řešení. I o tomto jsou dnes vydané studie kolegů Viléma Semeráka a Jana Švejnara z think tanku IDEA při CERGE-EI. Jednotlivé studie si můžete stáhnout zde:

  1. Dopady měnové dezintegrace na ČR,
  2. Špatná a ještě horší řešení,
  3. Limity čínské podpory.
Dovolte mi závěrem této krátké upoutávky uvést relativně optimistická slova autorů těchto studií. Jedním z témat jsou širší otázky vlivu měnové integrace na českou ekonomiku. Podle závěrů analýzy by přijetí fungující společné měny mělo pro ČR pozitivní dopady ve formě vyššího růstu. „ČR by samozřejmě o přijetí eura měla uvažovat, pouze pokud eurozóny dokáže zreformovat své fungování a instituce. Naše analýza ale ukazuje, že pozitivní dopady by mělo i členství v užší eurozóně, která by zahrnovala Německo,“ řekl spoluautor studie Vilém Semerák. Autoři studie se tak domnívají, že by Evropa měla pokud možno předejít rozpadu eurozóny a ČR by si měla v maximální možné míře nechat otevřenou cestu ke členství v měnové unii. „V zájmu České republiky je tak podporovat přežití eurozóny, mimo jiné podporou přijatelného řešení současné krize,“ řekl Jan Švejnar.
_______________________________________________________
Dále přikládám podobně tématicky laděný příspěvek do poslední Macháčkovy výměny:

Jak je zřejmé z většiny předešlých reakcí kolegů v Macháčkově výměně, Česko by mělo svou pozici k probíhající evropské krizi jasněji definovat a veřejně oznámit. Ne, že by to vláda měla jednoduché. A například nedávná společná akce premiéra, ministra financí a členů NERV byla jistě krokem správným směrem. Přesto by nejen občané a ostatní evropské státy měli mít jasněji v odpovědi na otázku:

Jaký je oficiální český postoj k probíhající evropskou krizi?

Mimochodem, část odpovědi nabízí i dnes vydaná studie IDEA při CERGE-EI kolegů Viléma Semeráka a Jana Švejnara, nazvaná “Evropská krize českýma očima”.

Advertisement
%d bloggers like this: